ماندالا (Mandala) چیست و چه کاربردهایی دارد ؟

ماندالا (Mandala) چیست و چه کاربردهایی دارد ؟

ماندالا (Mandala) چیست و چه کاربردهایی دارد ؟

از ابتدایی ترین نماد های شناخته شده برای بشر، ماندالا است. مربع، یکی از اجزاء تشکیل دهنده ی ماندالاست و در بسیاری موارد مستقیم یاغیر مستقیم به آن ارجاع می دهد.
ماندالا، نمودار نمادین؛ هم تخیلی و هم توصیفی و معمولاً دایره ای است که یک مربع را محصور می کند؛ ماندالا الگوی هستی و نظامی است که بر مبنای تجسم مکاشفه ای استوار است. از نظر کیفی ماندالا مظهر روح و از نظر کمی مظهر هستی است. گردی ماندالا، معمولاً نشان دهنده ی تمامیت طبیعی است، در حالی که شکل چهار گوش، نشان دهنده ی این تمامیت در خود آگاه است.

ماندالا (Mandala) چیست و چه کاربردهایی دارد ؟

یکی از رسوم قدیمی بوداییان در تبت، تصویر سازی و نقاشی با شن های رنگی است. راهبان بودایی برای خلق یک نقاشی شنی چندین روز وقت صرف می‌کنند و پس از اتمام نقاشی، آن را از میان می‌برند تا به فانی و کوتاه بودن عمر اشاره کنند. اگر بپذیریم که زندگی کوتاه و فانی است، نقاشی شنی نمادی از این  نوع تفکر پیرامون فلسفه حیات است. در طرح‌های نقاشی شنی راهبان تبتی، از فرم‌های ماندالا استفاده می‌شود. ماندالا در سانسکریت به معنی دایره است و در ادیان بودا و هندو به عنوان نمادی برای جهان هستی به کار می‌رود.  

طرح‌های ماندالا، دایره‌هایی نمادین برای تمرکز بر خویشتن و جستجو در درون انسان هستند. البته گستره کاربرد ماندالا بسیار وسیع تر از آیین های یادشده است. مثلا در معماری فرهنگهای اسلامی و مسیحی هم طرحهای ماندالا دیده می شود.
بوعلي سينا مربع و دايره را كليد فهم نظريه خود درباره كائنات ميداند. و به نظر او دايره تداوم حركت را بيان مي كند و نگاه در مسير محيط آن به سهولت حركت مي كند در صورتي كه مربع حركت كنترل شده خط مستقيمي است كه در سه نقطه , سه بار 90 درجه تغيير جهت داده است.
بو علي سينا دايره را آسماني (هوايي) گرم و مرطوب و مربع را زميني (خاكي) سرد و خشك ميداند.
نقاشی ماندالا

مطالب فوق تعریفی از مفهوم ماندالا و مروری بر آن بود ، اما در حال حاضر ماندالا ها توسط برخی هنرمندان نقاشی و رنگ آمیزی می شوند و بسیار مورد توجه هستند و عده ای دوست دارند آن را آموزش ببینند . در پست های آینده آموزش هایی را به همراه فیلم های آموزشی ماندالا در اختیارتان قرار می دهیم .