معرفی کامل نرم افزار ادوبی ایلوستریتور (Adobe Illustrator)

معرفی کامل نرم افزار ادوبی ایلوستریتور (Adobe Illustrator)

درود دوستان رنگی باش ! رنگی باش به صورت تخصصی در زمینه ی نرم افزار ادوبی ایلوستریتور کار می کند و مبنای بسیاری از پروژه های ما با ادوبی ایلوستریتور می باشد . لذا تمامی مقالات و آموزش های این برنامه را از رنگی باش دنبال کنید . این مطلب را به صورت سوال و پاسخ پیش می بریم ، و در پاسخ ها توضیحات کامل درج شده است .

معرفی کامل نرم افزار ادوبی ایلوستریتور (Adobe Illustrator)

  • ادوبی ایلوستریتور (Adobe Illustrator) چه برنامه ای ست ؟

ساده بگم ، ایلوستریتور با این اسم قشنگش که سخت هم تلفظ می شود ، یک برنامه ی گرافیکی ست که برای خلق آثار گرافیکی ، مورد استفاده قرار می گیرد ، و حتما هم شنیدید که این برنامه ، مبتنی بر بردار است ، نه پیکسل .

  • حالا گرافیک برداری چی هست ؟

گرافیک برداری (به انگلیسی: Vector Graphics) روشی در تولید و ذخیرهٔ فایل‌های تصویری کامپیوتری است که در آن تصویر در قالب مجموعه‌ای از مشخصات هندسی نقاط، خط‌ها، منحنی‌ها و چندضلعی‌ها ذخیره می‌شود. واژهٔ «بردار» در این کاربرد معنایی وسیع‌تر از یک خط راست دارد.

تصاویر تعریف شده به کمک گرافیک برداری، از خطوط و منحنی‌هایی به نام بردار تشکیل شده‌اند که به صورت ریاضی تعریف می‌شوند. اجزای این تصاویر را می‌توان بدون از دست دادن کیفیت به راحتی جا به جا کرد و تغییر اندازه داد. این تصاویر مستقل از رزولوشن هستند و می‌توان آنها را بزرگ و کوچک کرد و در هر رزولوشن بدون از دست دادن جزئیات و وضوح چاپ کرد. یکی از شناخته شده ترین فرمت‌های ذخیرهٔ فایل‌های گرافیک برداری، فرمت svg است. همچنین، قلم‌های TrueType نیز از گرافیک برداری استفاده می‌کنند.

گرافیک برداری در مقابل گرافیک شطرنجی (به انگلیسی: Raster Graphics) قرار می‌گیرد که در آن تصویر به صورت مجموعه‌ای از پیکسل‌ها ذخیره می‌شود و رنگ هر پیکسل به طور جداگانه ذخیره می‌شود. اکثر فرمت‌های رایج فایل‌های تصویری مانند jpg، gif، و bmp بر مبنای گرافیک شطرنجی هستند.

گرافیک برداری چیست ؟

  • برای چه نوع کارهای گرافیکی می توانیم از این برنامه استفاده کنیم ؟

در هر نوع طراحی ای می توانید استفاده کنید و هیچ مانعی وجود ندارد ، برای مثال : طراحی لوگو و ست اداری و کارت ویزیت و اینفوگرافیک و نقاشی دیجیتال و … 

  • فرمت فایل خروجی از این برنامه چیست و با کدام برنامه ها قابل ویرایش است ؟

فرمت ها Ai , Eps , Svg می باشد و فایل های ایلوستریتور قابل ویرایش در برنامه ی کورل دراو نیز هستند و در فتوشاپ اجرا می شوند ، اما قابل ویرایش نیستند .